Cleveland State University

Faculty Senate

Standing Committees of Faculty Senate
2013-2014

Link to Faculty Members and Students on University Committee Assignments Other than These Standing Committees
ACADEMIC STEERING COMMITTEE
  • Joanne E. Goodell, Chairperson
    Faculty Senate President
  • Ronald M. Berkman (ex officio, non-voting)
    University President
  • Norbert Delatte
    College of Engineering
  • Cheryl Delgado
    School of Nursing
  • Stephen F. Duffy, Faculty Senate Secretary,
    Representative, Board of Trustees
  • Mittie Davis Jones
    College of Urban Affairs
  • F. Jeff Karem
    Chairperson, University Faculty Affairs Committee
  • Bill Kosteas
    Chairperson, University Curriculum Committee
  • Robert Krebs
    College of Sciences and Health Professions
  • Joel A. Lieske
    College of Liberal Arts and Social Sciences
  • Kathleen D. Little
    College of Education and Human Services
  • Deirdre Mageean (ex officio, non-voting)
    Chief Academic Officer
  • James Marino
    Chairperson, Admissions and Standards Committee
  • Claire Robinson May
    College of Law
  • Heidi H. Meier
    College of Business Administration
  • Andrew Resnick
    Chairperson, Budget and Finance Committee
  • Nigamanth Sridhar
    Faculty Senate Vice President
[Top of Page]
UNIVERSITY FACULTY AFFAIRS COMMITTEE
* = Second Term
  • F. Jeff Karem (2014), Chairperson
  • Sheldon Gelman* (2014)
  • Raymond Henry (2015)
  • Connie Hollinger (2015)
  • Rama Jayanti (2015)
  • Deirdre Mageean (ex officio, non-voting)
       Chief Academic Officer
  • Ronald Reminick (2014)
[Top of Page]
UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE
* = Second Term
  • Bill Kosteas*(2015), Chairperson
     Liberal Arts & Social Sciences – Social Sciences
  • Marius Boboc (2014)
    Education and Human Services
  • Phyllis Crocker* (2015)
    Law
  • Tama Engelking (2014)
    Liberal Arts & Social Sciences – Humanities
  • Jorge E. Gatica* (2015)
    Engineering
  • Amit Ghosh (2014
    Business Administration
  • Mittie Davis Jones* (2014)
    Urban Affairs

 

  • Deirdre Mageean (ex officio, non-voting)
     Chief Academic Officer
  • Albert “Fred” Smith (2014)
    Sciences and Health Professions
  • Nigamanth Sridhar (2015)
    Graduate Council
  • Janet L. Stimple (ex officio, non-voting)
    Registrar
  • Glenda A. Thornton (ex officio, non-voting)
    Director, University Library
  • Courtney Cheatham (Student)
  • Nick Royak (Student)
[Top of Page]
COMMITTEE ON ATHLETICS
* = Second Term
  • Robert Krebs* (2015), Chairperson
  • Elizabeth Babin (2014)
  • Jeffrey Dean (2015)
  • Elad Granot (2015)
  • John Parry (ex officio, non-voting)
  • Director, Athletics

 

  • Sheila Patterson, Faculty Representative to NCAA
  • Mark Souther (2014)
  • Qingshan Tan (2014)
  • Teresa Alto (Student)
  • Ariana Kosta (Student)
  • David Jarmusik (Student)
[Top of Page]
BUDGET AND FINANCE COMMITTEE
* = Second Term
  • Andrew Resnick* (2015), Chairperson
  • David Ball (2014)
  • Stephen F. Duffy* (2014)


 

  • David Elkins (2015)
  • Vera Vogelsang-Coombs (2015)
[Top of Page]
COMMITTEE ON ACADEMIC SPACE
* = Second Term
  • Judith Ausherman (2014), Chairperson
    Education and Human Services
  • Susan Becker (2014)
    Law
  • Benjamin Clark (2015)
    Urban Affairs
  • Lili Dong (2015)
    Engineering
  • Andrew Edwards (2014)
    Liberal Arts and Social Sciences

 

 

  • Joseph Han, (ex officio, non-voting)
    Asst. Vice President, Facilities and Safety
  • Paul Lee* (2015)
    Business Administration
  • Barbara Margolius (2015)
    Sciences and Health Professions
  • David Jarmusik (Student)
  • Mohammad Saab (Student)
[Top of Page]
ADMISSIONS AND STANDARDS COMMITTEE
* = Second Term
  • James Marino* (2015), Chairperson
     Liberal Arts and Social Sciences
  • Craig Boise, Dean (2015) (ex officio, non-voting)
    College of Law
  • Meredith Bond (2014) (ex officio, non-voting)
    Dean, Sciences & Health Professions
  • Paul Doerder (2014)
    Sciences and Health Professions
  • Chandra Kothapalli (2014)
    Engineering
  • Browne Lewis* (2015)
    Law
  • Xiongyi Liu* (2015)
       Education and Human Services
  • Wendy Regoeczi (2014)
    Graduate Council
  • Janet L. Stimple (ex officio, non-voting)
    Registrar
  • Scott Yetmar (2014)
    Business Administration
  • Jordan Yin (2015)
    Urban Affairs
  • Becky Carlton (Student)
  • Sarah McGervey (Student)
[Top of Page]
STUDENT LIFE COMMITTEE
* = Second Term
  • Stella Iwuagwu* (2014), Chairperson
  • E. Boyd Yarbrough (ex officio, non-voting)
    Interim Dean for Student Affairs
  • Irina Koukhanova (2015)
  • Brian Mikelbank (2015)
  • Ieda Rodrigues (2015)
  • Adam Sonstegard (2014)
  • Valerie Wright (2014)

 

 

  • Charleyse Pratt (ex officio, non-voting)
    Asst. V.P., Inclusion and Multicultural Engagement
  • Rebecca Fowler (Student)
  • Dan Martic (Student)
  • Nkemdilim (Kemmy) Ndum (Student)
  • Savannah Oliver (Student)
  • Vince Ortenzio (Student)
  • One student to be appointed
[Top of Page]
LIBRARY COMMITTEE
* = Second Term
  • José Solá (2014), Chairperson
    Liberal Arts and Social Sciences
  • Lauren Collins (ex officio, non-voting)
    Director, Law Library
  • Petru Fodor* (2015)
    Sciences and Health Professions
  • Logan Lamprecht (2014)
    Education and Human Services
  • Marsha Miles (2015)
    Librarian
  • Peter Poznanski (2014)
    Business Administration

 

  • Ann Marie Smeraldi* (2014)
    Librarian
  • Glenda Thornton (ex officio, non-voting)
    Director, Michael Schwartz Library
  • Antonie van den Bogert (2015)
    Engineering
  • Nicholas Zingale* (2014)
    Urban Affairs
  • Adel Aziz (Student)
  • Audra Wayco (Student)
[Top of Page]
GRADUATION, CONVOCATION, AND ASSEMBLY COMMITTEE
* = Second Term
  • Lynn Deering (2014)*, Chairperson
    Liberal Arts and social Sciences
  • Vickie Gallagher* (2015)
    Business Administration
  • Joseph Mosbrook (2015) (ex officio, non-voting)
    Director of Strategic Communications
  • Alicia Perozeni (2015) (ex officio, non-voting)
    Coordinator, Special Events
  • Monica Gordon Pershey (2015)
    Sciences and Health Professions
  • Dan Simon (2014)
    Engineering

 

 

  • Stephanie Ryberg Webster* (2015)
    Urban Affairs
  • Barbara E. Smith (2015) (ex officio, non-voting)
    Manager, Special Events, Office of the President
  • Kristine Still (2014)
    Education and Human Services
  • Snigdha Chennamaneni (Student)
  • Andrea Hooks (Student)
  • Alaina Schraufnagel (Student)
  • Monica Ward (Student)
[Top of Page]
MINORITY AFFAIRS COMMITTEE
* = Second Term
  • Meshack Owino (2014), Chairperson
  • April Cherry (2015)
  • Adrienne Gosselin (2014)
  • Antonio Medina-Rivera (2015)


  • Sridhar Ungarala (2014)
  • Byron White (ex officio, non-voting)
    Vice President for University Engagement
  • Andrea Hooks (Student)
[Top of Page]
UNIVERSITY PETITIONS COMMITTEE
* = Second Term
  • Rolf Lustig (2014), Chairperson
     Engineering
  • Stephen Cory (2014)
    Liberal Arts and Social Sciences
  • Helen Liggett (2015)
    Urban Affairs
  • Ralph Mawdsley (2015)
    Education & Human Services

 

 

  • Ann Reinthal* (2014)
    Sciences and Health Professions
  • Janet Stimple (ex officio, non-voting)
     University Registrar
  • Haigang Zhou (2014)
    Business Administration
[Top of Page]
ACADEMIC TECHNOLOGY COMMITTEE
* = Second Term
  • Terms to be decided
  • Regennia Williams, Chairperson
    Liberal Arts & Social Sciences
  • Timothy Arndt
    Business Administration
  • Bruce Jeppesen (ex officio, non-voting)
    Dir., Center for Instructional Technology and Distance Learning
  • Tak-Ching “Eddie” Lam
    Education & Human Services
  • Christopher Sagers
    Law

 


  • Jacqueline Vitali
       Sciences & Health Professions
  • Winifred Weizer
    Urban Affairs
  • William Wilson (ex officio, non-voting)
    Head, IS&T
  • Wenbing Zhao
    Engineering
  • Randy Bowling (Student)
  • Roman Boychuk (Student)
[Top of Page]
ELECTRONIC LEARNING COMMITTEE
* = Second Term
  • Terms to be decided
  • Linda Wolf, Chairperson
    School of Nursing
  • Lauren Collins
    Law
  • Caryn Eucker (ex officio, non-voting)
    Director, Center for e-Learning
  • Frank Klaus
    Business Administration
  • Teresa LaGrange (ex officio, non-voting)
    Vice Provost for Academic Planning
  • Colleen McMahon
    Sciences & Health Professions

 

 

  • Catherine Monaghan
    Education & Human Services
  • Haifeng Qian
    Urban Affairs
  • F. Eugenio Villaseca
    Engineering
  • Kelly Wrenhaven
    Liberal Arts & Social Sciences
  • Jon Fedor (Student)
  • Akshay Rajpurohit (Student)

Return to Faculty Senate HomePage | University Committees - not Faculty Senate | Return to CSU Home Page

[Top of Page]